Asset Publisher Asset Publisher

Jak zachować się w lesie podczas burzy ?

Zbliżający się okres wakacyjny sprzyja leśnym wędrówkom, zbiorom grzybów i jagód. Wiele osób zapomina niestety, że lato to nie tylko czas wypoczynku, ale również wzmożony sezon burzowy. Niewiele osób jednak wie, jak zachować się, gdy burza zaskoczy ich w lesie.


Kiedy zauważymy burzę, powinniśmy natychmiast ewakuować się z terenu leśnego, ponieważ przebywanie w lesie  zawsze wiąże się z ryzykiem porażenia piorunem.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie możemy natychmiast opuścić lasu. Pamiętajmy wtedy, żeby nie znajdować się przy/na najwyższym puncie w swojej okolicy, gdyż wyładowania atmosferyczne zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią. Powinniśmy wówczas poszukać w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego, wśród niższych drzew i „zwinąć się w kulkę".  Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami. Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża nas na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.
W czasie burzy warto pozbyć się przedmiotów, które posiadają metalowe części, gdyż mogą one ściągać pioruny.
Efekty uderzenia pioruna w drzewo, w tym przypadku jodły, można obejrzeć na załączonych zdjęciach.